Pozor, řítí se sem ekoplakety! | SvetMotoru.cz
Svět Motorů
Vstup pro předplatitele
Zapomněli jste heslo?

Nejčtenější a nejprodávanější
motoristický časopis

Pozor, řítí se sem ekoplakety!

Vážení přátelé,

 

tak se na motoristy valí další morová rána. Již brzy u nás začne platit systém emisních známek, tzv. ekoplaket. Města budou mít možnost vymezit části svých území a na ně povolit vjezd vozům jen s ekoplaketou. Ty mají několik stupňů podle ekologické vyspělosti automobilu. Nařízení už schválila vláda a začne platit, jakmile vyjde ve sbírce zákonů. Ve své podstatě jde o systém okopírovaný z Německa a Rakouska. Pominu zcela skutečnost, že například v Německu už dnes zcela oficiálně tvrdí, že celý systém prakticky žádné kladné výsledky nepřinesl. Hodnoty polétavého prachu, o něž jde v případě provozu aut nejvíce, v chráněných zónách nijak neklesly.

Ale nebyli bychom to my Češi a naši skvělí úředníci, abychom při kopírování nepřijali zvláštnosti, které vše deformují. Hlavním tuzemským specifikem se stane fakt, že plakety budou povinné i pro motocykly. Vzhledem tomu, že nemají přední sklo, budou je majitelé vozit v kapse s doklady. Co na tom, že se od letoška rozšířila možnost řídit skútry do 125 ccm i pro držitele běžného řidičáku pro osobní auta. Evropa to zavádí kvůli tomu, aby lidé nejezdili do center auty, ale skladnějšími motocykly. My jsme chytřejší!

I přidělování plaket bude české a bude se řídit datem první registrace každého vozu. Vzhledem ke zhruba šestiletému životnímu cyklu jednotlivých modelů se klidně může stát, že naprosto stejná auta budou mít přidělena jiné barvy ekoplaket. Pikantní je i to, že u naftových známek nebudou uznávány dodatečné zástavby filtrů.

Prostě stát už zase dělá vše pro to, aby nám auta znechutil. Snad se mu to nepodaří.

 

Příjemné čtení vám přeje  

 

Zbyšek Pechr

šéfredaktor

Objednávka starších čísel

Archiv čísel najdete zde
 

Archiv PDF

Zaregistrujte se zdarma
Vstup do archivu používá nový, uživatelsky vylepšený systém přihlášení. Pro vstup do archivu potřebujete jednotný účet platný pro všechny weby vydavatelství CZECH NEWS CENTER a.s.Pokračujte zde!
 
 

Redakce

Adresa: Komunardů 1584/42, 170 00 Praha 7
Email: svet.motoru@cncenter.cz
Telefon: 225 977 851