Komentář k MS silničních motocyklů: Nejmladší | SvetMotoru.cz

Nejčtenější a nejprodávanější
motoristický časopis

Komentář k MS silničních motocyklů: Nejmladší

Odstupující mistr světa Jorge Lorenzo tleská svému nástupci Marku Marquezovi

(Ne)očekávané se stalo skutkem. Mistrem světa v MotoGP je Španěl Marc Marquez, nováček a nejmladší šampion v historii královské kategorie.

(více v čísle 47/13)

Pošestnácté se od roku 1949 rozhodovalo o titulu mistra světa v MotoGP (dříve 500 cm3) v posledním podniku sezony. Letos byly ve Valencii zejména prvních deset kol (z celkových třiceti) k vidění hodně tvrdé, ale korektní souboje.

V další části závěrečného závodu ročníku si Marquez takticky pohlídal situaci a třetím místem pojistil titul. Obhájce Jorge Lorenzo se nehodlal vzdát a s přehledem podnik vyhrál, ale to nestačilo. Z boje však odcházel důstojně se vztyčenou hlavou.

Tvrdé souboje Lorenza (v modrém) s Pedrosou ozbobily závěr šampionátu
Autor: Profimedia.cz, MotoGP.com a Mpafoto.com

Brno bylo důležité

Klíčový zlom v boji o titul nastal v období od konce června do třetího týdne v červenci mezi závody v Nizozemsku, Německu a USA. V Assenu si totiž Lorenzo zlomil klíční kost, ale do závodu nastoupil. Za dva týdny na Sachsenringu si ji po pádu Lorenzo zlomil znovu a stejný úraz utrpěl také Pedrosa. Ani jeden z nich neodstartoval a zdravotní handicap cítili ještě o týden později v Laguně Seca.

V průběhu zmíněných tří závodů vybojoval Lorenzo 21 bodů, Pedrosa 24 a Marquez 80. Právě v USA získal pozdější šampion rozhodující náskok. „Pro mě byly nejdůležitější závody v Indianapolisu a zejména v Brně. Tady byli Lorenzo a Pedrosa opět v plné síle a potřeboval jsem jim ukázat, jak to myslím s titulem vážně. Povedlo se mi to a cítil jsem se být po všech stránkách jistější,“ uvedl Marquez pro zahraniční média.

Jeho titul je dvacátým pro Hondu v královské třídě. Svůj úspěch vyšperkoval Španěl ziskem vozu BMW M6 pro jezdce s nejlepšími výsledky v kvalifikacích pro závody 2013.

Marquezovy rekordy

Narozen: 17. února 1993 ● Debut v MS: Katar 2008 (třída 125) ● Starty v MS: 96 ● Vítězství: 32 ● Stupně vítězů: 55 ● Vyhrané kvalifi kace: 37 ● Nejrychlejší kola: 27 ●

Největší úspěchy: mistr světa 125 (2010), Moto2 (2012), MotoGP (2013)

◗ Ve 20 letech a 266 dnech nejmladší mistr světa královské kubatury.

◗ Čtvrtý jezdec od roku 1949, který získal titul ve třech různých třídách.

◗ V roce 2013 skončil šestnáctkrát na stupních vítězů, což je rekord nováčka v královské kubatuře.

◗ Devětkrát se kvalifi koval na pole position, což představuje rekord nováčka v MotoGP.

◗ Ve druhém podniku sezony v Texasu se stal ve 20 letech a 63 dnech nejmladším vítězem závodu královské kubatury.

◗ Bylo mu 20 let a 63 dní, když jako nejmladší jezdec vedl pořadí MS v MotoGP.

◗ Ve věku 20 let a 189 dní se stal nejmladším závodníkem MotoGP, který vyhrál čtyři velké ceny v řadě.

◗ 334 bodů znamená nejvyšší počet v podání nováčka královské kubatury.

Mistři světa 2013 (zleva): Pol Espargaro (Moto2), Marc Marquez (MotoGP) a Maverick Viňales (Moto3)