Komentář: Bude znovu králem? | SvetMotoru.cz
Svět Motorů
Vstup pro předplatitele
Zapomněli jste heslo?

Nejčtenější a nejprodávanější
motoristický časopis

Komentář: Bude znovu králem?

Sebastian Vettel

Od konce srpna vyhrál Sebastian Vettel všech zbývajících devět závodů letošního mistrovství světa formule 1 a stal se zaslouženě počtvrté šampiónem.

(více v čísle 49/13)

Sezona, která se až do poloviny mohla zdát vyrovnaná, začala být ve druhé části z pohledu vedoucího závodníka nudná. Vettel letos vyrovnal rekord německého krajana Michaela Schumachera (třináct výher za sezonu v roce 2002) i Itala Alberta Ascariho (devět vítězství v řadě 1952/1953). Ziskem 397 bodů za ročník vytvořil jeden z dalších milníků světa formule 1. Skončí s odchodem současných motorů jeho éra, nebo bude i po nástupu turbomotorů znovu dominovat? A nakolik ovlivní nové agregáty rozložení sil pro příští rok?

Co (ne)změní motory?

Od roku 2006 poháněly monoposty formule 1 osmiválcové jednotky V8 o objemu 2,4 l. Od příští sezony to budou šestiválcové turbomotory 1,6 litru s přímým vstřikováním. Přeplňované agregáty se používaly v F1 naposledy v sezoně 1988. „Tato pohonná jednotka se velikostí a uspořádáním výrazně liší od toho, s čím jsme dosud jezdili. Zároveň jsou jiné požadavky na chlazení, což významně změní architekturu zadní části vozu. Jde o efektivnost systému, který má přímý vliv na aerodynamickou výkonnost,“ vysvětluje Nick Chester, technický ředitel Lotusu.

Právě aerodynamika by mohla být opět silnou zbraní stáje Red Bull, vládce posledních čtyř let. Co si myslí o šancích obhájce titulů bývalý jezdec formule 1 David Coulthard, který v barvách Rudého býka jezdil v letech 2005- -2008? „Mají stabilní vedení, skvělého konstruktéra, ohromný rozpočet a pilota, který získal poslední čtyři tituly mistra světa. Nedá se ovšem vyloučit, že stáj během sezony podlehne tlaku týmů Ferrari, McLaren nebo Mercedes, které nejsou ve formuli 1 jenom proto, aby z ní udělaly masový sport,“ tvrdí dvaačtyřicetiletý Skot.

Co na to Vettel? „Neumím říci, co se bude příští rok odehrávat. Rozhodně však neztratím motivaci vyhrávat. A nezlobil bych se, kdyby sezona 2014 začala tak, jak předchozí skončila,“ dodává Němec.

Výsledky a další statistiky najdete v tištěném vydání č. 49.

 

Vyšlo v časopisu

Svět motorů
49 / 2013 Objednat číslo Další články z čísla
Sdílej na facebooku
 

Archiv PDF

Zaregistrujte se zdarma
Vstup do archivu používá nový, uživatelsky vylepšený systém přihlášení. Pro vstup do archivu potřebujete jednotný účet platný pro všechny weby vydavatelství CZECH NEWS CENTER a.s.Pokračujte zde!
 
 

Redakce

Adresa: Komunardů 1584/42, 170 00 Praha 7
Email: svet.motoru@cncenter.cz
Telefon: 225 977 851