VW Touareg 4.2 TDI a 3.0 TDI: Vymírání | SvetMotoru.cz
Svět Motorů
Vstup pro předplatitele
Zapomněli jste heslo?

Nejčtenější a nejprodávanější
motoristický časopis

VW Touareg 4.2 TDI a 3.0 TDI: Vymírání

VW Touareg

Fotogalerie

5 fotografií

 

Osmiválcová vznětová strojovna se už ani mezi velkými SUV moc nevidí. Do role mohykána byl odsouzen Volkswagen Touareg 4.2 TDI.

 

(více v čísle 5/14)

 

Dokonce i vrcholnou vznětovou verzi nového BMW X5, která se honosně nazývá M50d, pohání pouhý šestiválec. A Mercedes třídy M s naftou končí na málem zanedbatelném výkonu 190 kW. Rovněž se šesti válci.

Ono totiž i v případě touaregu platí, že ten šestiválec nakonec stačí více než bohatě (viz samostatný rámeček níže). Ale rovnou říkáme, že proti osmiválci 4.2 TDI je to čajíček.

Tušit začínáme už jen podle čísel mohutného motoru – 250 kW a 800 N.m. Bezprostřední zkušenost je však dokonale odzbrojující. Osmiválec táhne naprosto bezmezně. Každá reakce je navíc naprosto okamžitá, osmiválec nečeká na výraznější pokyn plynového pedálu, reaguje vždy živelně a střelhbitě. Těch osm válců tam opravdu není jenom pro polechtání ega majitele, oktet odvádí poctivou práci!

A není rozhazovačný, stabilně lze jezdit do třinácti litrů. Ale třeba na dálnici s tempomatem nastaveným na 130 km/h budete oscilovat kolem deseti.

Proti šestiválci tedy rozdíl v dynamice a pružnosti obrovský, spotřeba paliva přitom příznivá. Do role mohykána se však osmiválcový touareg odsuzuje tak trochu i sám. Příplatek 420 000 Kč za verzi 4.2 TDI je podobně mohutný jako síla osmiválcové pohonné jednotky. A lepší výbava to nevytrhne.

 

Vyšlo v časopisu

Svět motorů
5 / 2014 Objednat číslo Další články z čísla
Sdílej na facebooku
 

Archiv PDF

Zaregistrujte se zdarma
Vstup do archivu používá nový, uživatelsky vylepšený systém přihlášení. Pro vstup do archivu potřebujete jednotný účet platný pro všechny weby vydavatelství CZECH NEWS CENTER a.s.Pokračujte zde!
 
 

Redakce

Adresa: Komunardů 1584/42, 170 00 Praha 7
Email: svet.motoru@cncenter.cz
Telefon: 225 977 851