JÍZDNÍ DOJMY: Toyota Yaris - Když už, tak už
Toyota vzala modernizaci yarisu od podlahy. Doslova. Zda se potvrdí lákavé sliby o kvalitnější jízdě, jsme zjišťovali v okolí Düsseldorfu.
(více v čísle 31/14)S modernizovanou Toyotou Yaris jsme se staticky seznámili v čísle 23 a teď s ním konečně vyrazili do ulic docela neobvyklé destinace – německého Düsseldorfu. Právě v tomto přístavním městě začali Japonci v roce 1950 navazovat s Evropou obchodní styky, nakupovat pro svůj průmysl a dnes tu najdeme největší japonskou komunitu v Evropě. Mezi 11 000 Japonci se tak novinka ze země vycházejícího slunce cítí jako doma.
Zase to „X“
Nová tvář Toyoty se opírá o motiv písmene X. V případě yarisu se nám jeho implementace do přídě líbí víc než u menšího ayga. Díky tenkým linkám nepůsobí tak dominantně a násilně. Výraz malé toyoty se změnil dramaticky: zatímco dosud působil yaris špičatě, aktuální podoba s rozměrným grilem vytváří dojem masívní kolmé bariéry.
Dosavadní designové rozlišování hybridu a konvenčních motorizací je pryč, všechny verze teď vypadají stejně. Tedy nepočítáme-li modrá hybridní loga…
Všechno jinak
Byť se základní architektura interiéru nezměnila, dýchla na nás za volantem o dost jiná atmosféra – nutno dodat, že příjemnější. Především u vyšších výbav vyniknou hodnotnější materiály s výraznějším podílem měkkých ploch, základ Power má celou palubní desku z tvrdého plastu – volí jej ale jen 5 % Čechů.
Jiný tvar dostala kaplička přístrojů a elegantnějšími křivkami se pyšní i jakási nástavba s výdechy ventilace a odkládací poličkou v horní části desky. Kompletně nové jsou dveřní výplně, které mohou mít v případě verze Premium červené čalounění korespondující s obložením přístrojovky.
Displej multimediálního systému Toyota Touch 2 měří sedm palců místo dosavadních 6,1 a umí toho zase o něco víc než dosud – ovládat audiosystém, navigovat, zrcadlit mobilní aplikace a zobrazovat couvací kameru. Kromě výbavy Power jde o standard všech yarisů.
Když už designéři překopávali spodní část středové konzoly s odkládacími místy, přistřihli při tom i řadicí páku, aby měl řidič při změně rychlostí přirozenější, méně autobusácký pocit. Povedlo se, dojem z řazení je kvalitnější. Jen nám chvíli trvalo, než jsme si na novou pozici páky zvykli, je dost nízko a třeba při řazení dvojky nám šoupala o stehno. Když už jsme u toho, volant lze chvályhodně nastavit ve dvou osách, rozsah seřízení je ale nešťastně malý.
Pookřál
S gustem se inženýři pustili do úprav podvozku a karoserie s cílem vylepšit jízdní projev. Abychom nenudili dlouhým výčtem, sepsali jsme jednotlivá vylepšení do samostatného bloku. V textu se omezíme na konstatování zásadního faktu, že nás yaris potěšil celkově kultivovanějším projevem. Tužší karoserie a přepracovaný podvozek si teď umí lépe poradit s nerovnostmi, poklesl také hluk přenášený od vozovky i motoru do interiéru.
První dojem z chování upraveného yarisu v zatáčkách byl příznivý, toyota jako by měla víc chuti do života. Oblouky nejenže projíždí, ale také si je trochu užívá.
Litr na nový způsob
Motorová paleta se nezměnila a její přehled najdete v tabulce. Benzinový čtyřválec 1.33 (v Česku nejžádanější) a diesel 1.4 D-4D jsou teď o chloupek tišší, zlepšila se izolace výfuku a uložení nafťáku.
Na mušce inženýrů byl hlavně litrový tříválec, který byl stejně jako v aygu důkladně omlazen, mimo jiné kvůli splnění emisní normy Euro 6. Prví dvě stovky kilometrů přinesly pozitivní dojmy. Tříválec je mnohem lépe utlumený, při ustálené jízdě vůbec neruší a jadrný zvuk předkládá jen v zátahu. A i to v nižší míře než dosud. Při obsazení dvěma lidmi jsme byli spokojeni rovněž s dynamikou, pocitově jede litr lépe než dosud.
Dostupnější elektrika
Yaris nadále zůstává jediným malým vozem nabízejícím i hybridní pohon. Globálně se verze s pomocným elektromotorem prodá 33 %, v Česku má zatím hybrid sedmiprocentní podíl a ten by importér rád zvýšil až na 20 %.
Hlavním argumentem je jak jinak než spotřeba, reprezentovaná u verze Euro 6 údajem 3,3 l/100 km. To je o dalších 0,2 litru méně. My jsme zcela běžným tempem bez výraznějšího soustředění dosáhli parádního průměru 4,4 l. Jízdu nám zpříjemňoval tichý chod soustavy a pohodlí samočinné převodovky.
Toyota nově zavedla pro hybrid základní výbavu Power, čímž nejnižší cena klesla na sympatických 364 900 Kč – se sedmi airbagy, ESP, automatickou klimatizací nebo centrálním zamykáním je to zajímavá nabídka pro řidiče, kteří se často pohybují po městě a okolí. Toyota navíc odbourala i jednoho z největších strašáků: životnost akumulátorů. Když budete jezdit na pravidelné prohlídky, můžete si základní záruku hybridního systému 5 let nebo 100 000 km prodloužit až na 10 let.
Akční od začátku
Zásadní je, že yaris s množstvím inovací nezdražil, rozdíly jsou nanejvýš v řádu pár tisícovek při vylepšené výbavě. Dovozce upravil nabídku výbav, ta je teď shodná pro hybrid i konvenční pohony a má jedinou výjimku – emocionálně laděné provedení Premium s černou voštinovou maskou, červeným interiérem a luxusní výbavou, které je vyhrazeno motorům 1.33 a 1.4 D-4D.
Třídveřový yaris startuje na částce 259 900 Kč, pět dveří je k mání od 269 900 Kč.
Politiku příplatkových prvků Toyota tradičně řeší logicky sestavenými pakety, které se pohybují od 12 900 do 17 600 Kč. Na jeden z nich dostane zákazník v rámci akční nabídky slevu 10 000 Kč, takže například za automatickou klimatizaci zaplatíte jen dva tisíce.
Modernizovaný tříválec 1.0 VVT-i: Zacíleno na šestku
Splnění emisní normy Euro 6 si vyžádalo řadu změn v konstrukci litrového tříválce.
V první řadě se snižovala hmotnost komponent, sběrné výfukové potrubí tak nově najdeme přímo v hlavě válců.
Kompresní poměr vzrostl z 10,5 na 11,5:1, celkovou tepelnou účinnost motoru se podařilo zvýšit na pěkných 37 %.
V nízkých otáčkách motor běží v Atkinsonově cyklu s opožděným zavíráním sacích ventilů. Tím dochází ke zkrácení kompresního zdvihu, laicky řečeno se z litru stává motor o menším objemu. Výhodou je nižší spotřeba při malém zatížení. Při svižnější jízdě se časování změní na klasické a litr podává plných 51 kW a 95 N.m.
K úsporám paliva vedou také nové sací kanály a písty zlepšující víření směsi, zvýšena byla také kapacita recirkulace zplodin EGR. Nižší tření zajišťují ventily potažené syntetickým diamantem DLC.
Na konci úsilí stojí kombinovaná spotřeba 4,3 l/100 km, reálně jsme jezdili kolem pěti litrů.