Rolls-Royce Phantom VIII: Jak jsme potkali krále
Událostí sezony bylo jmenování nového vládce všech aut. Krátce po korunovaci se Rolls-Royce Phantom VIII zastavil v Praze a my jsme byli u toho.
(více v čísle 37/17)Máte doma čtrnáctiletého potomka? Pak si představte, že Rolls-Royce Phantom se vyráběl přesně tak dlouho. Od roku 2003 až do letošního ledna, a to jen s jednou výraznější modernizací. Ale i na Jeho Výsost jednou dojde, stalo se tak 27. července. Tehdy se představila zcela nová, osmá generace. Svět tak po půlročním bezvládí opět získal automobilového krále. Měsíc nato se potenciálním zákazníkům a médiím ukázal v Praze a Světu motorů udělil exkluzivní soukromou audienci. Díky tomu vás můžeme pozvat na návštěvu jiného světa. Tam za dveře tlusté jak vrata od atomového krytu, do království ticha, kde se mísí vůně nejjemnější kůže s buketem whisky v zadním baru, nad hlavou září stovky hvězd a místo trávy tu rostou koberce z heboučké jehněčí vlny. „Zujte se a vyzkoušejte to měkoučko naboso. To jinde nezažijete,“ nabádá nás s úsměvem Christopher Duff, designér interiéru. A má pravdu…
Ani metr!
I když jsme dělali nejsmutnější oči, jaké dovedeme, nesvezli jsme se. Zaměstnanci továrny v britském Goodwoodu zatím ručně sestavili jen výstavní exempláře, které teď jedou premiérové turné po světě. Stříbrný základní model a fialový s prodlouženým rozvorem. Auto, které zkoumáme, je tedy přímo kus z prvních oficiálních snímků.
Tyto dva phantomy nejsou nijak registrované a nesmějí se dostat do provozu. Snad skončí v muzeu, možná poslouží pro interní školení, v nejhorším případě je jednou sešrotují. První objednané kusy se začnou vyrábět koncem letošního roku, k zákazníkům ovšem přijedou nejdříve počátkem toho příštího. A jak se nám podařilo zjistit, na seznamu čekatelů už jsou i čeští zájemci. Ten nejlačnější si nový phantom závazně objednal dokonce dřív, než jej viděl. Tomu říkáme loajalita a absolutní důvěra.
Kolosální v každém směru
Phantom je po generace věrný určitým designovým prvkům a zásadám. Zákazníci to tak vyžadují, čekat revoluci by bylo bláhové. Přesto nám novinka na první pohled přišla až příliš podobná předchůdci. Čím déle ale chodíme kolem šestimetrové karoserie a zkoumáme centimetr po centimetru, uvědomujeme si rozdíly. Předně je příď o 10 cm vyšší a boční linie směrem k zádi plynule klesá, což vytváří velmi dynamickou siluetu. Příď s jediným párem diodovo- laserových světlometů působí jemnějším dojmem, může za to také méně dominantní chrám masky poprvé zapuštěný do kapoty.
Škoda že časopis nedokáže zprostředkovat trojrozměrný zážitek, skutečné rozměry phantomu jsou fascinující. Jako byste postavili na kola katedrálu. Nedávno jsme testovali Bentley Mulsanne a připadal nám obrovský. Teď víme, že není. A se základní cenou osm milionů vlastně ani není tak drahý. Rolls-Royce si cení nový phantom minimálně na 11 850 000 Kč, prodloužená verze EWB začíná na 14,2 milionu. Tak co, začínáte šetřit? Ty koberečky jsou vážně nepopsatelně hebké.
Ve zkratce
◗ Díky lehkým materiálům, jako je hliník a karbon vyztužující například sloupky karoserie, váží obrovský phantom pouze 2600 kg, tedy jen o 150 kg víc než menší model Ghost.
◗ Dosud atmosférický dvanáctiválec dostal dvě turbodmychadla, díky nimž vzrostl výkon z 338 na 420 kW a točivý moment z 720 na 900 N.m.
◗ Nová modulární podvozková platforma dovoluje snadno měnit rozvor náprav i rozchod kol, což usnadňuje stavbu zakázkových karoserií. Těm se chce Rolls-Royce věnovat více než dosud.
◗ Mezi nové prvky výbavy patří laserová dálková světla nebo monitorování celého okolí vozu.
◗ Kamera snímá povrch vozovky před autem a dává signály tlumičům, které tak mohou s předstihem nastavit optimální tuhost.
◗ Dvouvrstvá skla mají tloušťku 6 mm, v autě je 130 kg hlukové izolace a speciální tlumicí hmotou jsou vyplněné i pneumatiky. Phantom při rychlosti 100 km/h mezigeneračně ztichl o 10 %.
◗ Jediný viditelný odkaz na mateřský koncern BMW představuje grafi ka multimediálního systému, odpovídající mnichovským vozům.