Nejextrémnější silnice světa
Ještě že máme na českých silnicích jen výtluky! Existují totiž místa, kde zapadne celé auto a nikdo ho už nikdy nenajde.
(více v čísle 19/13)Odvaha je pro některé profesionální řidiče základním předpokladem k výkonu zaměstnání. Některé silnice totiž mohou stát posádku kamionu i život. Klikatí se okolo skal, jsou příliš úzké či ledové, nemají žádná svodidla a kdykoli se na vás mohou sesypat kameny. Jenže řidiči kamionů se jim vyhnout nemůžou, jak se přesvědčíte v pořadu Nejdrsnější kamioňáci světa, který aktuálně vysílá Jen pro nejdrsnější stanice Spektrum každou sobotu a neděli od 13 hodin.
Podíváte se třeba na silnici smrti Yungas Road v Bolívii. Sedmdesá tikilometrová cesta spojuje města La Paz a Coroico a v 30. letech ji postavili paraguayští váleční zajatci. Startuje ve výšce 4700 metrů nad mořem, je velmi strmá a vede nad skalnatými propastmi. Vzhledem k tomu, že je široká jen kolem tří metrů, je tu střetnutí dvou aut skutečně problematické. Cestu komplikují sesuvy půdy, mlha, padající kameny a absence jakýchkoliv zábran. Každý rok tu zemřou stovky lidí. Před dvaceti lety se zde dokonce při otáčení zřítil autobus se stovkou pasažérů.
Pokud nemáte rádi tunely, nedoporučujeme Guoliang v Číně. Najdete jej v horách Taihang a spíše než dopravní cestu připomíná nevšední přírodní úkaz. Pět metrů vysoký a 1200 metrů dlouhý tunel vede skálou a světlo do něj proniká pouze uměle vytesanými okny. V určitých místech jsou však tak velká, že od hluboké propasti dělí řidiče opravdu jen pár centimetrů.
Kamioňáci ze seriálu zavítají v jednom z dílů do Himalájí. Tam se nachází jedna z nejnáročnějších cest na světě. Indická silnice Leh-Manali se táhne téměř 480 kilometrů v nadmořské výšce až pět kilometrů. Řidiče často ohrožují sněhové laviny, padající kameny a sesuvy půdy. Po silnici je možné projíždět jen od červn
Mezi nejextrémnější cesty patří rozhodně i ta nejbahnitější a nejmokřejší. Ruská dálnice Lena vede z Moskvy do sibiřského Jakutsku. Když uhodí zima, komplikují dopravu závěje, ledovka a husté sněžení. V létě zase zaprší a silnice bez asfaltu se promění v bahenní lázně s vyjetými kolejemi. Pro motoristy je v té době téměř nesjízdná a vznikají nekonečné kolony. Uvíznutá auta se pak stanou snadným terčem lupičů.
Noční můrou mnohých řidičů jsou také extrémně nebezpečné ledové dálnice na zamrzlých jezerech a řekách. Největší je 1500 kilometrů dlouhá McMurdo South Pole, která spojuje polární stanici Amundsen-Scott na jižním pólu a pobřežní polární stanici McMurdo.
Ve Spojených státech najdete nejhrbolatější silnice na světě. Vybrat si mů- žete například mezi Endless Highway uprostřed pouště nedaleko údolí Fire State Park v Nevadě nebo městem Douglas County v Coloradu.
Jednoznačně nejdelší silnicí světa je Pan-American Highway. Je dlouhá 48 000 kilometrů a vede z města Prudhoe Bay na Aljašce až do spodního cípu Jižní Ameriky. Prochází čtrnácti státy a rovněž různorodým podnebím. Jeden úsek dokonce vede přes deštný prales.
Neměli bychom zapomenout ani na nejšpinavější silnici. Po té se projedete v malém městečku Shah Town, které je součástí pákistánského velkoměsta Karáčí. Před očima a pod koly auta budete mít jen splašky a bláto.
Pokud dáváte přednost monotónní a nudné jízdě bez jakýchkoli překvapení, bude pro vás vhodná australská The Eyre Highway. Jedná se totiž o nejdelší a naprosto nejrovnější dálnici na světě. V létě se teplota prašné vozovky vyšplhá i na sto stupňů.