Ženevský autosalon
Hlavní téma Parta malých škodovek se po plastice poprvé ukázala na přehlídkovém molu, světovou premiéru slavila sportovní Fabia RS a krátká verze terénního Scoutu.Alfa Romeo
Na nástupce řady 147 čekali příznivci značky hodně dlouho, ale podle prvních dojmů se zdá, že to stálo za to. S délkou…Dacia
Na stánku rumunské značky vlastně ani jiný automobil nestál. Na to, že má být novinka nejlevnějším SUV na trhu, vypadá…Ford
Fotky nového Focusu už ze Světa motorů znáte, v Ženevě jsme ale v novém fordu poprvé seděli. Do Švýcarska přivezl modrý…Honda
Přikrčená a přísně klínovitá silueta malého kupátka působí ve skutečnosti ještě atraktivněji než na fotografiích. Také…Hyundai
Hlavním lákadlem na stánku největší korejské značky se po zásluze stal koncept sedanu střední třídy i-flow. Vůz s velmi osobitým designem nás upoutal mimořádně elegant- ními liniemi, které se údajně objeví také na budoucím sé- riovém hyundaii střední třídy. Jaká je po technické stránce?
Chevrolet
Tak, jak se modelové portfolio postupně zbavuje zastara- lých modelů zděděných ještě po Daewoo, síla značky výrazně roste (Cruze a nový Spark). Hlavní pozornost se v Ženevě soustřeďuje na koncept druhé generace malého hatchbacku Aveo, který si odbývá evropskou premiéru.
Kia
Novy i stálice dominují ženevskému spektáklu korejské automobilky Kia. Nejvíce se čeká od nové generace malého SUV Sportage. V areálu Palexpo nelze přehlédnout, jak konkurenčně se k sobě sesterské automobilky Kia a Hyundai chovají. V Evropě využívají společných továren.
Mazda
Mazda dělá poslední dobou hezká auta a povedla se i nová pětka. Líbila se nám hlavně hodně netradiční vlnka na boku karoserie, jenom s těžkopádnějším zadkem budeme asi ještě chvilku bojovat. Dvojice posuvných bočních dveří zůstala i novince, takže dozadu jsme nastoupili raz dva.
Nissan
Expozice staví hlavně na dvou novinkách - malému a extravagantně tvarovanému crossoveru Juke a nové generaci malého hatchbacku Micra. Jelikož Juke jsme docela podrobně představili již ve SM 7/2010. Nissan Micra brázdí silnice různých části světa již od roku 1983.
Renault
V poslední době věc nevídaná: největší hvězdy některého z ženevských vystavovatelů mají stahovací střechu. Žádná snaha o co největší praktičnost nebo účelovost, ale zprostředkování co největšího jízdního zážitku posádce - takový je Renault těchto dnů. Kterou novinkou začít?
Seat
Tohle kupátko vypadá skvěle: nizounké, široké, plné nápaditých křivek. Že vám ale k seatu moc nesedí? Však jde také o první vlaštovku budoucího designového jazyka značky. Z tohohle auta prý nikdy žádná sériovka nebude, některé prvky prý ale uvidíme na příští generaci Leonu.
Suzuki
Když jsme si na ploše švýcarského výstaviště japonský sedan prohlíželi, nepřišlo nám, že stojíme před modelem střední třídy. Kizashi působí kompaktně, od pohledu bychom tohle suzuki tipli na céčkový segment. Vedle takového mondea nebo insignie se skoro ztratí.
Toyota
Na hybridním Priusu okamžitě vidíte, že je něco jinak. Aerodynamická karoserie a futuristický interiér - tohle nebude obyčejné auto. U nového Aurisu HSD si ale Toyota dala záležet na tom, aby hybridní technologii schovala. Na kompaktu tak nemáte nejmenší šanci nic poznat.
Zajímavé koncepty
Letošní showcar Citroënu v podobě studie kompaktního kupé Survolt navazuje na loňský projekt Revolte, což je vidět na různých detailech, přední části nebo světlech, ale má výrazně sportovnější charakter. Jejich spojitost je ještě výraznější, když jsou vystaveny vedle sebe.
Šedesát let formule 1
Speciální příloha nabízí pohled na vznik nejslavnějšího automobilového šampionátu až do současnosti. Víte, kdo získal v 50. letech pět titulů mistra světa? Nebo, že ve formuli 1 jezdil vysavač? Řídil ho Niki Lauda. Nechybí ani přehledné statistiky a originální fotografie.
Opel Corsa
Vždyť je stejná, řeknete si možná stejně jako my při prvním pohledu na faceliftovanou corsu. Je to tak. Opel se v životním poločase svého zástupce mezi malými vozy rozhodl nechat po designové stránce všechno při starém. Plně se soustředil na techniku. Inovací se dočkal podvozek.
Peugeot Eco Cup
Snižování emisí a spotřeby hýbe světem. Peugeot uspořádal první celoevropský Eco Cup, aby dokázal, že už současné modely jsou hodně úsporné. Eko jízdy se zúčastnilo 72 posádek z 19 zemí. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích podle typu auta. Přihlásit se mohl každý.
Citroën Xantia
Francouzský Citroën uvedl model Xantia v roce 1993. Liftback střední třídy své konkurenty hned zastínil cestovním komfortem. Pronásledovala jej však špatná pověst předchůdce, Citroënu BX. Ten se potýkal se záva- dami hydropneumatického pérování. Zde je spolehlivější.
Před startem MS formule 1
Právem je letošní ročník mistrovství světa formule 1 očekáván s velkým napětím. Postaraly se o to úpravy pravidel, jezdecké i týmové změny. Patnáct testovacích dnů před zahájením sezony v Bahrajnu (14. března) sice nabídlo jisté náznaky, kudy by se F1 mohla dále vyvíjet.
Avia A21 Furgon
Současný modrostříbrný reflexní design policejních aut pomalu zdomácněl. Ale vraťme se aspoň na chvilku do dob, kdy se policii říkalo Veřejná bezpečnost a její vozy zdobila kombinace oranžové a bílé barvy s nápisem VB. Policejní zmenšeninou si můžete ozdobit svou retro sbírku.
Peugeot
Stylisticky čisté linie asi budou hlavním znakem nové gene- race automobilů se lvem ve znaku. Důkazem toho je netradičně nazvaný koncept "5 by Peugeot". Podle zasvěcených zdrojů představuje téměř dokončený model, jenž se v sériovém provedení uvidíme za půl roku v Paříži.
Volkswagen
Designově se druhá generace Sharanu drží při zemi, vypadá moderně, ale zároveň nenápadně. Narostl o 22 cm na 4,85 m, standardně bude pětimístný, na přání sedmi- místný. Při nastupování jsme objevili zásadní změnu: místo klasických zadních dveří VW vsadil na posuvné řešení.
Zaostřeno na další novinky
Módu pětidveřových kupé podtrhuje studie Opel Flextreme GT/E Concept - 4762 mm dlouhá, 1871 mm široká a 1308 mm vysoká karoserie je vyrobena z lehkých polykarbonátů a odráží designérský směr, kterým by se měl Opel v budoucnu ubírat. Pohon má na starosti hybridní systém.
Zbytečné dopravní značení
V Česku se s problémovým značením něco děje až tehdy, když se stane vážná nehoda. Proč to nejde naopak? Dopravní experti se ztratili při mapování stavu značení ve Středočeském kraji. Studenti ČVUT tak potvrdili nepříjemný fakt - u komunikací je zbytečně mnoho značek.
Archiv PDF
Přihlásit se / Zaregistrovat se
Zapomněli jste heslo?
Redakce
Adresa: Komunardů 1584/42, 170 00 Praha 7
Email: svet.motoru@cncenter.cz
Telefon: 225 977 851